Wprowadzenie programu "babciowego" budzi duże zainteresowanie wśród polskich rodziców. Już pod koniec listopada mają rozpocząć się pierwsze wypłaty tego nowego świadczenia. Aleksandra Gajewska, wiceszefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w wywiadzie dla money.pl, zdradza szczegóły dotyczące terminu i warunków składania wniosków oraz odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania.
Pierwsze wypłaty już pod koniec listopada
O babciowe będzie można wnioskować od 1 października, gdy ruszy program "Aktywny Rodzic". Pierwsze wypłaty "babciowego" trafią na konta wnioskujących rodziców pod koniec listopada. Jak ujawnia Aleksandra Gajewska, wiceszefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), w wywiadzie dla money.pl, jeśli wniosek zostanie złożony do końca roku, rodzice otrzymają wyrównanie za październik i listopad.
Ogromne zainteresowanie programem
Rząd spodziewa się dużego zainteresowania programem. - Na dziś szacujemy, że około 90% rodziców złoży wniosek, co oznacza około 530 tysięcy osób, ale jesteśmy przygotowani na 100% - mówi Gajewska. Wnioski można składać od 1 października, a wypłata świadczenia nastąpi do końca roku, prawdopodobnie pod koniec listopada.
Kto nie może skorzystać?
Osoby pracujące na umowę o dzieło nie są objęte programem "Aktywny Rodzic". Jak wyjaśnia Gajewska, rodzaj i wymiar umowy o dzieło nie pozwala uznać tego za aktywność zawodową w rozumieniu ustawy.
Co zrobić w przypadku zmiany sytuacji zawodowej?
Świadczenie będzie przysługiwać również za ten miesiąc, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy. W kolejnym miesiącu rodzice mogą skorzystać z innego świadczenia, na przykład "Aktywnie w domu", aby pozostać w systemie świadczeń do momentu ustabilizowania swojej sytuacji zawodowej.
Planowane zmiany w systemie świadczeń rodzinnych
Ministerstwo zastanawia się nad reformą świadczeń rodzinnych, scaleniem części zasiłków, choć nadal podstawą wsparcia rodzin z dziećmi w Polsce ma być świadczenie 800 plus.
Źródło: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak, money.pl